Modlitwa wstawiennicza polega na prośbie na rzecz drugiego. Nie zna granic i obejmuje również nieprzyjaciół. (KKK 2647)
Modlitwa wstawiennicza ma służyć:
Jedyną intencją posługi modlitwą wstawienniczą powinna być miłość, bo jeśli staję do posługi z inną intencją - od razu narażam się na błędy.
Papież powiedział podczas kazania na jednej z mszy, że modlitwa wstawiennicza za kogoś o tyle różni się od modlitwy własnej, że: "posługuje się argumentami, ma odwagę powiedzieć Panu okazującemu cierpliwość prosto w twarz. Jest w niej konieczna cierpliwość: nie możemy komuś obiecywać modlitwy za niego, a potem odmówić tylko «Ojcze Nasz», «Zdrowaś Maryjo» i sobie pójść. Nie. Jeśli mówisz, że pomodlisz się za kogoś, to musisz iść tą drogą. a to wymaga cierpliwości" - powiedział Ojciec Święty."
Modlitwa wstawiennicza wymaga dwóch rzeczy: odwagi i cierpliwości. Jeśli chcę, aby Pan czegoś, o co Go proszę, to muszę iść i to wiele razy, zapukać do drzwi, zapukać do serca Bożego" - powiedział Ojciec Święty i wskazał na konieczność wytrwałego zaangażowania w modlitwie wstawienniczej, zmagania się.
"Niech Pan da nam tę łaskę. Łaskę modlitwy przed Bogiem z wolnością, jak dzieci; modlitwy natarczywej, modlitwy cierpliwej. Przede wszystkim jednak, by modlić się ze świadomością, że rozmawiam z moim Ojcem, a mój Ojciec mnie wysłucha. Niech Pan pomoże nam iść naprzód w tej modlitwie wstawienniczej".
Nie trudno zatem stwierdzić jak wielkim wsparciem dla osób borykających się z trudnościami jest modlitewne wsparcie. Warto prosić o taką modlitwę. Warto poprzez przynależność do wspólnoty modlitewnej zapewnić sobie i innym poczucie, że zarówno w radościach jak i w strapieniu nigdy nie jesteśmy pozostawieni sami sobie.